Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dalsze informacje o obrączkach Kraków

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie natomiast, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele wieków później. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak przykładowo w Szwecji, w Egipcie, na Słowacji czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki ślubne razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dawniej ze stali, teraz z platyny lub złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później użyto do tego metale (takie jak miedź lub stal) reprezentujące moc miłości. Dzisiaj do ich stworzenia stosuje się głównie platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają też nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]