Wisiorki srebrne

wisiorki, wisiorki srebrne, zawieszki srebrne

Srebro to jeden z najchętniej wybieranych przez jubilerów materiałów. Nie może to dziwić – jest miękkie, świetnie się prezentuje, a także cechuje je ciekawy połysk. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne wymaga jednak odpowiedniej dbałości – surowiec ten okazuje się bardzo delikatny, w związku z czym łatwo go uszkodzić. Jak zatem troszczyć się o wykonane ze srebra ozdoby?

Detergenty źle działają na wisiorki srebrne

Mocne środki myjące dla srebrnej biżuterii okazują się szkodliwe. W kontakcie z nimi surowiec może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie należy więc używać ich w celu czyszczenia biżuterii, a w czasie prania ręcznego koniecznie powinniśmy ściągnąć noszone wisiorki srebrne oraz bransoletki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Wisiorki srebrne należy chronić także wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania należy znaleźć pudełka wyściełane od środka miękką tkaniną – zapobiegniemy tak ich uszkodzeniu. Srebro niezbyt dobrze znosi też styczność z wodą czy ciepłem, które mogą sprawić, że straci barwę lub zmieni kształt. Przed schowaniem do pudełka paru ozdób, powinniśmy przed tym owinąć je miękką szmatką albo wrzucić do plastikowego worka.

Wisiorki srebrne – jakimi środkami je pielęgnować?

Do pielęgnowania srebra należy użyć letniej wody z solą, która doskonale zmywa pojawiający się na powierzchni tego materiału osad. Poza tym odpowiednie będą także alkohol, białko jaja oraz odpowiednie płyny. Do pielęgnacji wykonanej ze srebra biżuterii musimy korzystać z miękkich ścierek – twarde mogą uszkodzić powierzchnię.