Wyjątkowy topaz mistyczny

Potrzebujesz mistycznego topazu? Odwiedź tę stronę

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat cieszącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany cienką warstwą metalu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie stosują go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków i innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich kreacji – świetnie wygląda także w pracy. Istotna jest również różnorodność kolorów, dzięki której łatwiej można wybrać ozdoby do konkretnego stroju.