Czym jest faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także doskonałe wyjście dla firm potrzebujących nowych form pokrycia kosztów wiążących się z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O jakich zasadach muszą wiedzieć firmy, które postawią na ów sposób pozyskania środków? Jak ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych rodzajów usług, a cesja należności jest tylko jego częścią. Polega on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy kodeksu cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Doradca wskaże, który faktoring będzie najlepszy

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. Aby uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże straty, należy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wtedy odpowiednie kwalifikacje, których często po prostu nie posiadamy. Dlatego wybór faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, iż w ten sposób unikniemy problemów.