Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

E-faktura. Uzyskaj więcej informacji na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle zdefiniowaną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML właściwie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, jednak dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu jest w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednolitą strukturę powoduje, że obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to istotny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskają

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur udostępnionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, są zwolnieni z wymogu wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, VAT i akcyzowego. Watro dodać, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, ale trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]