Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Jeżeli jesteś zainteresowany systemem bankowym SWIFT, koniecznie zajrzyj tu.

Mimo, że właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT – usprawnia finalizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie wdrożone są także różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Co jest więc największym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i masa innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC znanych banków, działających w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]