Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Chcesz zamówić motoreduktor DC? Wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe składające się głównie z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktory zakupisz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, zatem zawsze pojawia się nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą również inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku typów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to transport, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak aeratory, atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Duże zróżnicowanie typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, iż ilość potencjalnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, ale zasadniczo w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]