Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Silniki elektryczne na prąd stały

Mnóstwo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, małe lub olbrzymie, te urządzenia odmieniły nasz sposób pracy i życia, a przeciętny człowiek najczęściej nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów złożone są.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych na prąd stały

Zadaniem silników na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Moritz Jacobi, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za bezszelestne działanie orazwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne DC znajdują się w wielu powszechnie używanych sprzętach

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów i pociągów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy również naszym potomkom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem to one napędzają modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają także entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach hobbystycznych i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od najlepszych producentów.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]