Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

sklejka Peri, sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to istotny moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego obecnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]