Wyprawy w góry – czego wymaga się od uczestników?

Na www.exploruj.pl znajdziesz bezkonkurencyjną ofertę wypraw

Szereg osób wykorzystuje swój czas wędrując po górach. Zwykle rozpoczynają od szlaków wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od Polski miejscach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Obecnie przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe góry Afryki, Meksyku oraz Azji. Z pewnością ogromnym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji mnóstwo usprawnia, ale jej pracownicy nie zdobędą szczytów za nas. Potrzebna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wędrówkę z bardzo masywnym, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków górskich ubiorem oraz specjalistycznym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do tego typu ekspedycjach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które należy koniecznie spełniać. Nie wolno zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma więc umiejętność pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]