Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Sprawdź, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl przepisów powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]