Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Zleć badania wysokościowe Bielsko Biała na www.testypsychologiczne.com.pl.

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej 3 metrów ponad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP powinna odbywać się z używaniem właściwych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą czy mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem). Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W trakcie badań można również zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, ponieważ jest możliwość wykonania wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Mając na uwadze, iż w trakcie wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, muszą natomiast przeprowadzać je każdego roku.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]