Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o koszcie druku 3D, znajdziesz na cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/.

Możliwość zamówienia druku 3D każdego projektu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest stała produkcja, w większości wypadków decyduje się ona na nabycie drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je profesjonalistów. Jeśli jednakże w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie albo konieczność skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie planowania projektu pojawia się zwykle pytanie: jak oszacować cenę wydruku 3D?

Końcowy koszt wydruku 3D – co ma na nią wpływ?

Na końcową cenę druku 3D ma wpływ wiele elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik stosownym formacie (STL albo STEP), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Częstokroć podmiot zlecający opracowuje zaledwie rysunek projektowy lub fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa ze względu na potrzebę przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, względnie przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu z zastosowaniem skanera 3D. Dodatkowe czynniki mocno wpływające na ostateczną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk będzie miał pełne czy procentowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (m.in. wygładzenia lub impregnacji).

Jak skalkulować cenę wydruku 3D?

Nie da się właściwie oszacować ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z firmą, u której postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu należy przesłać jej plik do ewaluacji bądź, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i wnikliwie zaprezentować specyfikę zlecenia. Oszacowanie kosztu druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Specjaliści CADXPERT służą także wsparciem odnośnie wyboru materiału oraz odpowiedniej techniki druku.

Nasze dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]