Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.