Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, iż zabiegi będą w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne za każdym razem, jeżeli pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co dentysta jest w stanie dostać się do głęboko położonych warstw uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Obok narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami stomatologa, minimalizując prawie całkowicie ryzyko wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze jest ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w internecie.