Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Zajrzyj na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/, aby znaleźć informacje dotyczące urologa w Krakowie.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie niepokojące przejawy choroby, w szeregu przypadków zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są wskazaniem do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele różnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na które więc oznaki trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego umówienia się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemna barwa, ale również ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są także mniej ewidentne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do gabinetu lekarza urologii celem wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy codziennie wykonują również wiele skomplikowanych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]