
Zajrzyj tutaj po więcej szczegółów o korekcji stożka rogówki.
Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to choroba, która w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może być przyczyną innych schorzeń oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?
Stożek rogówki daje o sobie znać już w trzydziestym roku życia
Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólowych, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która, wedle niektórych hipotez, staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, czasami zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie choroba jest adiustowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – stosowane procedury
Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą wielu zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkiem usunie wadę wzroku.
Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]