Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

Jesienno-zimowe wahania temperatur sprzyjają obniżeniu odporności. Najczęściej męczy nas kaszel, podrażnione gardło i nieżyt nosa. By się im nie dać bez walki, poznać kilka rad, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Opisujemy kilka z nich.

Zwiększenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz ustrój na ogół wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 2 stopnie. W związku z tym warto rozgrzewać się za pomocą gorącej herbaty bądź prysznica. Do herbaty można dodać sok z pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie sporą dawkę witaminy C. Świetnym dodatkiem jest też szczypta cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru. Żeby dodać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego lub pichtowego, co oprócz tego wpłynie pozytywnie na oczyszczenie nosa.

Niezastąpione syropy z cebuli oraz czosnku

Źródłem licznych witamin są też cebula oraz czosnek. Na ich bazie przygotowuje się domowe mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpopularniejszych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także należy spożywać parę razy w ciągu dnia.

Jak złagodzić drapanie w gardle?

Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, warto sprawdzić kompozycję mleka, miodu i masła. Rewelacyjnie sprawdza się ona jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba uważać, aby mleko nie było zbyt gorące, dlatego że zniweluje to dobroczynne oddziaływanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się też płukanie gardła wodą z solą oraz picie herbaty z szałwii.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednakże na uwadze, iż jeśli symptomy nie mijają to trzeba skorzystać z pomocy lekarza.