Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Tutaj odnajdziesz szczegółowe wiadomości o biopsji fuzyjnej.

Stercz, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wymiarów do kasztana. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej regularna kontrola. Pomaga to zdiagnozować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także stosunkowo wcześnie zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego rozwoju.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym na ogół ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki czy korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]