Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

Tutaj uzyskasz szczegółowe informacje o bólu kręgosłupa piersiowego

Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla znacznego odsetka populacji. Współcześnie nie jest to już dolegliwość, z którą borykają się tylko osoby starsze. Mała aktywność fizyczna połączona z pracą w pozycji siedzącej sprawia, iż bólu tego typu doświadczają coraz to młodsze osoby.

Ból kręgosłupa to nie tylko wynik urazów

Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli ból ten promieniuje w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również dawać pierwsze znaki o powstawaniu chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból na wysokości łopatek, jak również ból w odcinku lędźwiowym notorycznie jest wynikiem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł albo ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest zaniedbywany, bo ustępuje po odpoczynku, jednakże może on być sygnałem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Naturalnie ból kręgosłupa bywa również konsekwencją najrozmaitszych stanów zapalnych lub urazów często tak drobnych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas rozmowy z ortopedą.

Profilaktyka bólom kręgosłupa

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Zidentyfikuje on orientacyjnie typ i źródło bólu, a w dalszej kolejności odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali efektywny kierunek leczenia. Nie można jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. O kręgosłup trzeba dbać nieustannie, również wtedy, gdy nie sprawiał na razie problemów. Dlatego doktorzy zalecają dbanie o odpowiednią wagę, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy komputerze, jak również codzienną aktywność fizyczną. Napięte mięśnie pleców czy karku można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co redukuje ból przeciążeniowy, jak również pobudza cyrkulację krwi i limfy.

Nasze dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]