Opony motocyklowe – jak je kupować?

Zamów oponę motocyklową.

Bezspornie jednym z najistotniejszych modułów każdego motoru są opony. Tylko one podczas jazdy dotykają powierzchni drogi, więc to one w ogromnym stopniu wpływają na osiągi, komfort i bezpieczeństwo jazdy. To silne powody ku temu, aby ich dobór odpowiednio zaplanować i nie rozglądać się za oszczędnościami poprzez kupno niedrogiego ogumienia. Na co więc zwrócić uwagę, by mieć pewność, iż wybieramy opony najlepszej jakości, a jednocześnie stosownie dobrane do rodzaju motocykla, stylu jazdy oraz typu przemierzanych zwykle szlaków?

Opony motocyklowe – modyfikacja rozmiaru może skończyć się pechowo

Dla każdego modelu motocykla przypisany jest jeden rozmiar opon, którego nie wolno zmieniać. Wprawdzie w przypadku aut taka podmiana rozmiaru nierzadko może okazać się uzasadniona, to jednak dla kierowców motocykli zazwyczaj groźnie się kończy. Wybierając opony motocyklowe trzeba więc ściśle stosować się do wskazówek producenta motocykla, bowiem korzystanie z nieodpowiedniego ogumienia może mieć negatywny wpływ na stabilność i sterowność pojazdu.

Opony do motocykli – co znaczy indeks prędkości i nośności?

Kupując opony motocyklowe, trzeba zwrócić uwagę także inne ich cechy, dzięki którym lepiej dopasujemy je do praktykowanego stylu jazdy. Duże znaczenie ma indeks nośnościsygnalizujący, jaki maksymalny ciężar zniesie dane ogumienie. Najistotniejszy jest natomiast indeks prędkości – wyższy wskaźnik oznacza wyższą prędkość można osiągnąć na danych oponach.

Diagonalne i radialne opony motocyklowe – podstawowe różnice

Podczas kupna opon motocyklowych wypada przyjrzeć się również konturowi ich osnowy, tj. karkasowi. Pod tym względem rozróżniamy 2 typy opon – diagonalne i radialne. Diagonalne, z uwagi na grubsze ścianki boczne oraz prostą konstrukcję nadają się głównie do jazdy off-road. Opony radialne z kolei wyróżniają się promienistym ułożeniem osnowy i większą sztywnością, co czyni z nich właściwy wybór do motocykli sportowych.

Nasze dane adresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]